Život prináša mnoho zaujímavých situácií a neopatrnosťou človeka pri práci na záhrade sa u nás v chovnej stanici ocitli dve mláďatá ježa tmavého. Sú to dvaja samčekovia, ktorých sme pomenovali Samuel a Ernest. Mláďatká vo veku približne 3 – 5 týždňov, ešte nemali prerezané zúbky. Nastal týždeň poctivého kŕmenia, podávali sme striekačkou mačacie mlieko RoyalCanin, postupne pridávané rozmixované mäsko z mačacej konzervy. Zhruba po týždni sa im začali prerezávať zúbky, odvtedy objavujú a zoznamujú sa so všetkým. Bračekom prajeme, aby pekne priberali na váhe a mohli sa čím skôr vrátiť do svojho prirodzeného prostredia.

Jež tmavý (Erinaceus europeus) patrí k cicavcom a je známy predovšetkým svojimi pichliačmi – ostňami. Ostne má rovnomerne tmavé s bielymi priečnymi krúžkami a je ich v priemere 6000. Tmavá srsť okolo očí mu tvorí charakteristické „okuliare“ v tvare V smerujúce k nosu.

Mláďatá ježka majú po narodení mäkké biele ostne ukryté pod kožou aby chránili samicu pri pôrode. Tŕne sa im však objavia už po niekoľkých hodinách od pôrodu. Druhá vrstva a to tmavé ostne sa objavia asi po 36 hodinách. O 11 dní od narodenia mláďa ježka sa dokáže už stočiť do klbka a po 14 dňoch vie otvoriť oči.

Jež je v prírode i v záhradách veľmi užitočný, pretože nám pomáha bojovať proti škodcom. Ich prirodzenou potravou je najmä hmyz, dážďovky, slimáky, žaby, mláďatá vtákov, vajcia jašteríc či hadov, hlodavce či zdochliny a plody rastlín. Dokáže zabiť a skonzumovať užovku i vretenicu. Jež tmavý je veľmi odolný proti živočíšnym jedom, môže jesť aj jedovatý hmyz, nemá problémy so žihadlami včiel a ôs a čiastočne je imúnny aj proti hadiemu jedu.

Jež je nočné zviera, má však veľmi slabý zrak, a preto sa pri zháňaní potravy a lovení orientuje najmä skvelým sluchom a čuchom. Počas jednej noci je schopný prejsť až 2 km aby našiel potravu. Aj jeho anglický názov „hedgehog“ súvisí s hľadaním potravy. Údajne vznikol preto, lebo ľudia videli toto zvieratko najčastejšie pri živých plotoch (hedges), ako sa prediera do ich záhrady, sústredene hľadajúc potravu.

Autor textu: Mgr. Martina Pepichová