Chovná stanica pri Správe CHKO Strážovské vrchy

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky má vybudovanú sieť rehabilitačných a chovných staníc, kde sa môžu dostať hendikepované živočíchy. Je im tam poskytovaná odborná starostlivosť a po úspešnej rehabilitácii sú vypustené do voľnej prírody.

Chovná stanica pri Správe CHKO Strážovské vrchy plní funkciu záchranného zariadenia pre choré, poranené alebo inak poškodené jedince. Svojim vybavením je špecializovaná na dočasné umiestnenie predovšetkým pernatých dravcov a sov, ale niekedy sa vyskytnú aj iné druhy vtákov. Bola založená v roku 1993.

Medzi najčastejšie druhy, ktoré sa k nám dostali patria: myšiak lesný, jastrab lesný, sokol myšiar, jastrab krahulec a výr skalný. Medzi vzácnejšie prípady patrí: orol kráľovský, orol skalný, haja červená, myšiak hrdzavý, kaňa močiarna, včelár lesný, sokol lastovičiar, sova lesná, myšiarka ušatá, sliepočka zelenonohá, volavka popolavá, dážďovník tmavý, labuť hrbozobá a bocian biely.

V prípade, že sa Vám podarí nájsť zraneného chráneného živočícha, alebo si nebudete istý, či osirelé mláďa potrebuje pomoc, neváhajte kontaktovať priamo správu CHKO Strážovské vrchy na  pohotovostné číslo 0911 485 253, alebo sa obráťte na tel. číslo. 112 a budete prepojený na príslušnú stanicu podľa kompetenčných území.

 

 

Ako postupovať:

Mláďatá

Ak nájdete mláďatá cicavcov (jeleň, srnec.. ) zdanlivo opustené v lese, na lúke alebo poli, v žiadnom prípade ich nechytajte do rúk a čo najskôr a najtichšie lokalitu opustite. Ich matka sa často zdržiava v blízkosti, odkiaľ ich prichádza kŕmiť a kontrolovať. Mláďa po manipulácií získa ľudský pach a matka ho môže odmietnuť.

Ak nájdete vypadnuté mláďa vtáka, je vhodné najskôr sa poobzerať po blízkom okolí, či sa tu nenachádza dospelý jedinec, ktorý ho prikrmuje. Mláďa položte na konár, resp. rímsu domu, aby sa k nemu nedostal predátor. Z väčšej vzdialenosti ho pozorujte. Mláďa je potrebné zobrať, až keď dlhšiu dobu nevidno na blízku rodičov.

Zranený, zoslabnutý a chorý jedinec

Takéhoto jedinca spoznáte podľa neprirodzeného správania – pod tým sa myslia výrazne znížené únikové reakcie, neprirodzené držanie tela, ovísanie krídla, krívanie, viditeľné zranenia a podobne. Manipuláciu so živočíchom obmedzíme na minimálnu možnú mieru a čím skôr kontaktujeme odborníka. Odchyt musí byť čo najšetrnejší, použijeme handru, deku, nikdy nie igelit. Živočícha – podľa veľkosti  – môžeme umiestniť aj do paierovej krabice s otvormi na prístup vzduchu a umiestnime do tichej a tmavej miestnosti bez rušivých vplyvov. Účelom je zníženie jeho pohybu (môže zväčšiť rozsah prípadného poranenia), do doby príchodu odborníka. V žiadnom prípade živočícha neukazujeme ako atrakciu ľuďom.

Prikrmovanie

V prípade príliš apatických a dlhodobo vysilených jedincov sa kŕmenie neodporúča. Takýto jedinec nemá dostatok tekutín a energie, aby potravu strávil a zvyčajne po nakŕmení uhynie.

Ak je jedinec vitálnejší a odborník nemôže okamžite živočícha vyzdvihnúť, telefonicky s ním prekonzultujte druh potravy a možný spôsob jej podania. V zásade však platí, že dravcom a sovám (napr. orol skalný, jastrab lesný, myšiak lesný, sokol myšiar – známy aj ako pustovka, alebo poštolka, výr skalný, sova lesná a podobne) podávame výlučne surové mäso – hydinu, holubie mäso, hovädzinu – nikdy nie bravčovinu, alebo príliš studené, či tepelne upravené mäso.