TÝŽDEŇ EURÓPSKEJ MOBILITY

TÝŽDEŇ EURÓPSKEJ MOBILITY je kampaňou Európskej komisie zameranej na zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobilite. Podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a ďalších čistých a inteligentných dopravných riešení. Každoročne sa koná od 16. do 22. septembra a vyvrcholí dňom bez automobilov

 

Téma TÝŽDŇA EURÓPSKEJ MOBILITY pre rok 2021 je „Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou.“

Výber tohtoročnej témy bol ovplyvnený celosvetovou situáciou. Mestá a mestské správy vytvorili kreatívne a odolné reakcie na pandémiu. Tento rok EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY oslavuje odolnosť miest a ich úspechy a snaží sa udržať túto dynamiku. Trendy, ktoré sa začali v minulom roku, ako napríklad zvýšená aktívna mobilita a využívanie mobility s nízkymi alebo nulovými emisiami, si vyžadujú ďalšiu podporu.

V roku 2021 taktiež oslavujeme už 20 – te výročie tejto celoeurópskej kampane, ktorá naďalej podporuje miestne iniciatívy v ich úsilí urobiť mestá bezpečnejšími, ekologickejšími, inkluzívnejšími a dostupnejšími. Od začiatku milénia sa do EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY zapojili tisíce inštitúcií, podnikov, mimovládnych organizácií a miest, aby pomohli zlepšiť mestské prostredie. Na začiatku tejto cesty mala EÚ len 15 členských štátov. Kupovanie lístkov na vlak online bol nový koncept a smartfóny alebo mobilný internet existovali len v našich najdivokejších snoch. O 20 rokov neskôr môžeme cestovať po mestách s jedinou platbou pomocou mobility poskytovanej ako služby alebo si objednať taxík kliknutím na tlačidlo prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Prípadne môžeme naskočiť na zdieľanú e-kolobežku. Môžeme navigovať pomocou mapovej aplikácie s podporou GPS a zároveň počúvať hudbu cez bezdrôtové slúchadlá po celej Európskej únii za zlomok pôvodných nákladov. Aj keď technika zmenila život každého z nás, pokiaľ ide o mestskú mobilitu, problémy súvisiace so znečistením a bezpečnou a udržateľnou mobilitou zostávajú rovnaké.

Európsky týždeň mobility 2021 podporilo aj mesto Považská Bystrica a Dopravný podnik mesta. V dňoch 17. – 19.9.2021 bola zabezpečená bezplatná preprava cestujúcich na všetkých linkách MHD v Považskej Bystrici.

Ak ste sa ešte nezapojili do  ETM, môžte tak urobiť nielen do 22.septembra 2021 a vyskúšať trebárs:

  • do práce na bicykli
  • do školy na bicykli
  • do obchodu na bicykli

 

zdroj: www.eurotm2021.eurotm.sk, www.mobilityweek.eu, www.imhd.sk/pb, www.dopracenabicykli.eu, www.doskolynabicykli.sk, www.nabicyklidoobchodu.sk