Keď sa v marci predlžuje deň, lúče slnka sú čoraz hrejivejšie. Zo zimnej letargie začínajú pomaly precitať stromy a kríky. Jahňady rôznych druhov vŕb oznamujú príchod jari a sú prvou jarnou potravou pre včely. Jahňady liesok obyčajných ovísajú ma vetvičkách a sú nápadné už z diaľky. V teplomilných krovinách a preriedených lesoch na skalnatom vápenatom podklade sa dobre darí drieňu obyčajnému. Kvitne ešte pred vyrašením listov nápadnými žltými okolíkovými súkvetiami.

     Bukové lesy zakvitnú snežienkami jarnými, prvosienkami, chochlačkami, zubačkami, veternicami. Musia sa poponáhľať a rozvinúť svoje kvety v čase, keď ešte buky nemajú vytvorené listy, a tak je v ich porastoch dostatok svetla.

     Lesný interiér zdobia ružovo zakvitnuté kríčky lykovca jedovatého a fialové kvietky fialiek, ktoré rozvoniavajú omamnou vôňou. Medzi hnedými bukovými listami nápadne vyniknú kvety a listy pečeňovníkov trojlaločnýchhviezdnatcov čemericových. Trochu oneskorene rozkvitnú aj vo vyšších polohách okolo vrcholu Strážova, keďže vegetácia je tam najmenej o mesiac posunutá. Nezriedka zakvitnú priamo spod snehových vankúšov. Vítaným spestrením na desiatové chlebíky na potulkách po jarnej prírode sú porasty cesnakov medvedích, ktoré v Strážovských vrchoch rastú dosť vzácne. Keďže sú v posledných rokoch veľmi populárne do kulinárskych receptov, upozorňujeme, že v porastoch NPR Strážov je ich zber zakázaný.

     Na lúkach sa pomedzi poľahnutú sivastú trávu začínajú predierať žlté kvety prvosienok bezbyľových, jarných a vyšších, drobné slniečka podbeľov liečivých, či fialové kvety pľúcnikov lekárskych. Lákajú ľudí na prechádzky a zber do čajových zmesí, keďže sa odpradávna zbierajú ako liečivé rastliny. Z orchideí ako prvý zvestuje príchod jari vstavač bledý.

     Obnažené brehy potokov okrášlia žlté kvety záružlia močiarneho a blyskáčov cibuľkatých. Ešte z čiastočne zamrznutej zeme vykúkajú nápadné naružovelé puky súkvetí deväťsilov hybridných.

     Chladné steny karbonátových skál zdobia kvety horských prvosienok holých, soldaneliek karpatských, či chudôbok vždyzelených. Na Strážove a v Súľovských skalách rastú aj tmavomodré horce Clusiove. Kožovité listy chránia tieto rastliny pred kontrastom nízkych nočných a vysokých denných teplôt, ktorými je jarné a letné obdobie v horách charakteristické. Na juh obrátené južné steny skál a preriedených borín zase zakvitnú neprehliadnuteľnými kvetmi poniklecov prostredných. Zelenkasté stonky a fialové kvety sú nahusto pokryté chĺpkami, ktoré rastliny chránia pred prízemnými mrazmi. Najkrajšie rozkvitnutá príroda je v máji, najmä keď májové počasie prinesie dostatok zrážok. Vtedy sa trávovo-bylinné porasty zazelenajú sviežou zelenou farbou, z ktorej vykúka rozmanitá spleť rôznofarebných kvetov. Príroda sa zobudila do celej svojej krásy.

Autor textu: Mgr. Janka Smatanová

Autori fotografií: Mgr. Janka Smatanová, Mgr. Jaroslav Košťál PhD., Ing. Ivan Pohánka, Mgr. Vladimír Ruček, Peter Pecík