Ponuka ekovýchovných programov pre školy

Dovoľujeme si Vám predstaviť ponukový program pre základné a stredné školy, čo však neznamená, že sme zabudli na škôlkárov – každý program z ponuky vieme prispôsobiť, či už predškolákom, školákom aj širokej verejnosti.

Hneď prvý z programov je venovaný Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Pomocou slepej mapy zistíme, kde sa nachádza. Zoznámime Vás s jej naj, povieme si prečo je v rámci Slovenska jedinečná a neopakovateľná.

Druhý program je zameraný na vodu. Určite ste už niekde počuli, videli alebo čítali že voda je život. Hovorí sa tiež, že za všetkým treba hľadať ženu – my si toto príslovie za pomoci ekohier trošku pozmeníme na – Za všetkým hľadaj vodu.

V treťom programe sa pozrieme na pôdu pod našimi nohami. Zodpovieme si otázky, čím je pre nás pôda, aký život je v pôde, aké sú jej vlastnosti a aké má pôda skúsenosti so svojou blízkou kamarátkou vodou.

Štvrtý program nás zavedie do ríše hmyzu. Iba do nej našimi enviroaktivitami zvedavo nakukneme, pretože keby sme si chceli porozprávať o všetkých druhoch, ktoré ju tvoria, hádam by nám aj brady až po zem narástli.

Z obrovskej ríše hmyzu sa v piatom programe presunieme k veľkým šelmám. Aká veľká je medvedia stopa? Ktorá z našich šeliem má okrúhle stopy? Čomu nás učia vlci? Odpovede nielen na tieto otázky poskytne tento program.

Zvyčajne ho vídavame majestátne krúžiť v závratných výškach. No aj orol skalný s rozpätím krídel okolo dvoch metrov bol najprv malou hrudkou páperia a až potom mladým vtákom nesmelo postávajúcim na okraji hniezda s nevyslovenou otázkou – Poletím už dnes?

Život stromov je jedno zázračné dobrodružstvo – verili by ste, že v semienku menšom ako necht na malíčku je skrytý budúci stromový velikán? S kým všetkým v lese spolupracujú, s kým sa kamarátia a prečo, ako sa spolu stromy rozprávajú, zistíme spolu v siedmom programe.

Najmä farby a rozmanité tvary našich rastlín Vám prinesieme v ôsmom programe. Pripadajú Vám rastliny bezbranné? Vďaka tomuto programu sa dozviete, že aj rastliny majú svoje stratégie na prežitie a rozmanitým útočníkom rozhodne nedajú lacno svoje pletivá.

Ako odpad triediť, ako dať niektorým veciam zrelým na vyhodenie druhý život, aby sme minimalizovali svoju odpadovú stopu? Môže mať nejaký odpad prívlastok najlepší? K odpovediam sa dopátrame v deviatom programe z našej ponuky.

Autor textu a fotografií: Ing. Erika Kružliaková