Kunka žltobruchá a jej umenie „jógy“

Kunka žltobruchá (Bombina variegata) je nenápadná žabka, hlavne keď si tak leží v mláke, ktorá nemusí oplývať veľkosťou a ani čistou priezračnou vodou. Sleduje zo svojho vodného stanovišťa okolie a aj Vás  – návštevníkov lesa. Keď sa priblížite na vzdialenosť, ktorú Vám už kunka nemieni tolerovať, rýchlo pláva ku dnu, čo vzhľadom na veľkosť mlák na lesných cestách, nie je až tak ďaleko. Na dne mláky sa snaží zamaskovať zahrabaním sa do bahna.

Vo vode a v blízkosti vody ju môžete uvidieť od jari až do začiatku jesene, kedy si začína na zimu hľadať suchšie obydlie. Na jedálnom lístku preferuje larvy komárov. Plytké teplé mláky vyhľadáva aj kvôli svojmu potomstvu, ktoré má spočiatku podobu malých zhlukov guľovitých vajíčok, často prilepených na stonky rastlín alebo na konáriky ponorené vo vode. Larvy sa vyvíjajú rýchlo, napriek tomu môžete v jednej mláke spozorovať vajíčka, rôzne veľkosti lariev aj  dospelé jedince, čo je spôsobené rôznou dobou znášok.

A čo má kunka žltobruchá spoločné s jógou? Keď Vám chce dať najavo, že ju už otravujete a každá kunka pritom vie, že človek – akokoľvek sa cíti najmúdrejším tvorom na planéte, ale kunkaniu kuniek nerozumie – naznačí Vám to rečou svojho tela. Dá sa povedať – zaujme akoby „jógovú“ polohu, ktorú som pracovne nazvala: „ Dajte mi pokoj!“ Cvik je jednoduchý: najprv ležíte na bruchu ( nehýbete sa, nekomunikujete s okolím). Ak to okoliu nedochádza ( rodičom, súrodencom, nadriadeným, kolegom a pod.) pokračujete ďalej – ostanete v ľahu na bruchu, vytočíte ruky a chrbátmi dlaní si zakryjete oči. Ak ani to nepomôže, nasleduje najťažšia fáza – ohnúť nohy v kolenách a nasmerovať ich na chrbát, pričom ten sa prehne ako luk. Vo finálnej polohe chvíľu zotrvajte a predýchajte nechápavé pohľady okolia. Majsterka jógového umenia – kunka sa hodí do finálnej polohy raz – dva a zároveň Vám aj ukáže, prečo sa volá žltobruchá.

 

Autor textu a fotiek: Ing. Erika Kružliaková