Na vlhkých, zatienených skalách, v sutinových lesoch, na zatienených svahoch lesných úbočí, najmä na vápenci, svoje dlhé, široko kopijovité listy rozvíja chránená papraď s názvom jazyk jelení ( Asplenium scolopendrium). Čiarkovitým kôpkam výtrusníc, ktorých tvar a usporiadanie na spodnej strane kožovitých, sviežozelených listov pripomína páry nôh stonožiek, vďačí táto dekoratívna papraď za druhové meno – scolopendrium, ktoré je odvodené z gréckeho slova „scolopendra“ označujúceho práve stonožku. Samotné výtrusy sa tvoria a dozrievajú od júla do konca septembra. Jedná sa o rastlinu opradenú v minulosti mnohými povesťami. V jednej z nich sa píše, že výtrusy jazyka jelenieho nám môžu zaistiť neviditeľnosť. Neviditeľnosť by sa jazyku jeleniemu hodila, pretože jeho listami nepohrdnú ani bylinožravce, hojne rozšírené v chránenom území. Ďalšia povesť má novozákonný motív a súvisí s odpočinkom Ježiša Krista na vankúši, ktorý tvorili trsy jelenieho jazyka. Keď Ježiš vstal, na rastline zostali vrastené jeho dva čierne vlasy, ktoré sú tam doteraz. Vnútri stonky sú dva tenké čierne pásiky, ktoré pripomínajú ľudské vlasy. Vďaka nim sa živiny a voda dostávajú z koreňov až do končekov listov.
Pri rastline obľubujúcej vlhko, tieň, čerstvú, dobre prevzdušnenú pôdu, zásobenú humusom a vápnikom je pravdepodobná citlivá reakcia na nedostatok pôdnej a vzdušnej vlhkosti počas dlhotrvajúceho obdobia bez zrážok, ktorý sa aj v zatienených sutinových lesoch prejavuje povädnutím rastlín rastúcich v podraste.
Na životaschopnosti druhu sa podpisuje s najväčšou pravdepodobnosťou viacero spolupôsobiacich faktorov, ako sú zmeny druhového zloženia, svetlo, sukcesia, obsah dusíka v pôde, dostatok vlahy. Zatiaľ však nebol v Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy realizovaný výskum, ani neboli zisťované faktory, ktoré ovplyvňujú životaschopnosť druhu a naopak, zánik alebo ústup druhu z jednotlivých lokalít s prítomnosťou druhu v minulosti.
K ochrane jazyka jelenieho, paprade známej už od antických dôb, môže jednoducho prispieť každý návštevník chráneného územia tým, že sa uspokojí len s pohľadom na jednoduchú krásu paprade, prípadne jej zvláštne čaro zachytí na fotografii.
Zdroj:
Foto: Mgr. Janka Smatanová