20. máj sa stal dňom, ktorým si má ľudstvo pripomenúť nemalé zásluhy včiel po celom svete – od opeľovania rastlín v poľnohospodárstve, čím nám zaisťujú dostatok rôznorodých potravín, cez zachovanie druhovej rozmanitosti hmyzom opeľovaných rastlín a živočíchov na ne viazaných, čím udržiavajú potravný reťazec a zároveň biodiverzitu, až po včelie produkty, ktoré nám vo forme medu, vosku, propolisu, materskej kašičky a včelieho jedu poskytujú.
V porovnaní s drobnými organizmami, ktorým je venovaný tento deň, sme my ľudia na Zemi naozaj len krátko. Podľa niektorých údajov obývajú včely Zem už 80 miliónov rokov. Za toto dlhé obdobie sa dokázali prispôsobiť mnohým postupne prichádzajúcim zmenám a dokonca aj nám ľuďom.
Význam včiel ako aj iných opeľovačov narastá v dobe, keď sa veľa hovorí o alarmujúcom úbytku hmyzu. Nemali by sme preto ostať len pri slovách, ale pýtať sa , akým spôsobom boli dopestované potraviny, ktoré každý deň nakupujeme, koľkými a akými postrekmi boli ošetrené. Prečo voľné plochy ornej pôdy ostávajú po zbere úrody bez jedinej bylinky, stebielka trávy? Naozaj by v čase, keď sa včely pripravujú na zimu, kvitnúce divorastúce rastlinky tak vyčerpali pôdu pred ďalšou sejbou?
Ďalšia otázka by mohla a mala znieť – čo môžem spraviť ja? Ak máte záhradku, vysaďte domáce ovocné dreviny, pestrý kvetinový záhon z rôznych druhov rastlín, ktoré budú kvitnúť od jari až do jesene – včely aj ostatní opeľovači takýto záhon ocenia viac, ako jednodruhový trávnik. Znížte, alebo ešte lepšie vylúčte pesticídy zo svojej záhrady. Včely sa nám za to určite poďakujú – v podobe kvalitnejšej a bohatšej úrody. V prípade, že ste bez záhradky, zamierte svoju pozornosť na balkóny a okenné parapety a nechajte na nich vykvitnúť rastliny plné nektáru a peľu, s vedomím, že možno tá vaša kvapka nektáru pomôže doletieť vracajúcej sa včielke až domov, do úľa.
Autorka textu a fotografií: Ing. Erika Kružliaková