Objav novej siene v Jazvečej jaskyni pri Temných jaskyniach

Objav novej siene v Jazvečej jaskyni pri Temných jaskyniach

V pondelok, 3.februára 2025 sa jaskyniari Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy radovali z objavu novej siene v Jazvečej jaskyni pri známych Temných jaskyniach v katastrálnom území Horný Moštenec. Počas pracovnej akcie prebiehajúcej v Jazvečej jaskyni sa jaskyniari prekopali do novej siene so sintrovou výzdobou. Novoobjavané priestory jaskyne majú dĺžku približne 25 m. Sieň dosahuje v jej najširších častiach šírku 6m a výška priestoru dosahuje 3m. V jaskyni sa nachádzajú zo zeme vyrastajúce stalagmity, steny a strop zdobia biele sintrové náteky, brčká a pizolity. V novoobjavenej sieni boli nájdené  kosti párnokopytníka ako aj kosti a zuby jaskynného medveďa (Ursus spelaeus). Vzorky kostí boli odobrané na výskumné účely do paleontologického Moravského zemského múzea.

V jaskyni sa intenzívne začalo pracovať na jar v roku 2024 a výkopové práce prebiehajú do dnes. Z jaskyne sa doposiaľ vytiahlo približne 2000 fúrikov sedimentu v podobe štrku, hliny a kameňa. Počas pracovných akcií jaskyniarov bolo v sedimente v jaskynných priestoroch nájdené veľké množstvo jazvečích kostí a kostí ďalších cicavcov.

Jazvečia jaskyňa

Jazvečia jaskyňa

Temné jaskyne s Jazvečou jaskyňou sa zaraďujú do klastokrasu vznikajúceho v treťohorných  karbonátových zlepencoch. Tieto zlepence sú tvorené hlavne vápencami a dolomitmi spojenými vápnitým tmelom.  Jaskyne vznikli koróznou a eróznou činnosťou podzemných a zrážkových vôd.

Každá jaskyňa je podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov prírodnou pamiatkou. Na sprístupnenie jaskýň verejnosti vyhlasuje okresný úrad v sídle kraja sprístupnené alebo verejnosti voľne prístupné jaskyne. V súčasnosti nie je jaskyňa sprístupnená pre verejnosť.

 

Jazvečia jaskyňa

 

Zdroj: Spravodaj Slovenskej speleologickej spoločnosti 4/2007, ročník XXXVIII., Slovenská speleologická spoločnosť, 71 s.

Text a foto: Z. Weberová