Botanicky zaujímavých lúk je v Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy našťastie stále dosť. Nemusia byť vždy krásne na prvý pohľad, kde tu môže zapúšťať korene ruža šípová, o kúsok ďalej sa začína rozťahovať smlz kroviskový, tu i tam vyskočia na lúku semenáčiky neďaleko rastúcich lesných drevín. Hlohy s trnkami sa tiež nedajú zahanbiť a ukrajujú si z lúk svoj podiel. Skúsené botanické oko však aj v zarastajúcej lúke dokáže objaviť orchideový poklad. Podobne ako na lúčke v Kostolci, ktorú sa pracovníkom Správy CHKO Strážovské vrchy a dobrovoľníkom podarilo zachrániť pred úplnou nadvládou krovia.

Najprv boli na jeseň minulého roku odstránené z plochy kroviny všetkého druhu, na ktorých tŕnie dobrovoľníci a pracovníci Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy ešte dlho spomínali. Tento mesiac bola lokalita pokosená, aby sa smlz, kroviny a semenáčiky nezačali znovu príliš rozťahovať. Uvoľnil sa tým priestor pre päťprstnicu obyčajnú a vemenník zelenkastý.

Kosenie

Lokalita pred manažmentovými opatreniami

Lokalita po manažmentových opatreniach

Päťprstnica obyčajná ( Gymnadenia conopsea) a vemenník zelenkastý (Platanthera chlorantha) sú druhmi orchideí, ktoré na danej lokalite skrášľujú biotop európskeho významu s označením Tr1, patriaci medzi teplo a suchomilné travinno – bylinné porasty. Vznik, vývoj a pretrvanie tohto biotopu bol podmienený dlhodobým pravidelným obhospodarovaním, predovšetkým kosením raz do roka a neintenzívnou pastvou. Pri absencii pravidelného manažmentu dochádza k prevládnutiu niektorých tráv, čím sa znižuje celkový počet druhov. Dlhodobejšie opustenie vedie k nástupu sukcesných drevín a biotop sa postupne mení najskôr na krovinový porast, neskôr na súvislú nelesnú drevinovú vegetáciu rôznych druhov stromov. Pri manažmentových opatreniach na opustených zarastajúcich lúkach je po odstránení drevín nevyhnutné obnoviť pravidelné kosenie, alebo neintenzívnu pastvu s dokášaním nedopaskov.

 

Zdroj: Katalóg biotopov Slovenska, druhé, rozšírené vydanie (2023), fotografie: Mgr. Janka Smatanová