Utorkové ráno, ešte aspoň na malú chvíľu osviežujúce pred dňom, na ktorý v predpovedi počasia hlásili teplotu presahujúcu 30 stupňov a pred nami bola cesta na lokalitu Dolná Stredná, kde sme mali zrealizovať manažmentové opatrenia. Lokalita Dolná Stredná je súčasťou rozsiahlejšej plochy a zároveň genofondovej lokality v okrese Ilava s názvom Stredná dolina.

Genofondová lokalita je lokalita s takými ekologickými podmienkami, ktoré umožňujú trvalý výskyt rastlín, živočíchov a spoločenstiev v ich prirodzenom prostredí, a ktoré môžu fungovať ako zdroj genofondu pre okolité potenciálne vhodné lokality.

Genofondová lokalita Stredná dolina bola do regionálneho územného systému ekologickej stability okresu Ilava zaradená z dôvodu výskytu zachovalých lúčnych a mokraďových spoločenstiev s celým zástupom chránených druhov rastlín ako napríklad vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis), žltohlav najvyšší (Trollius altissimus), pavstavač hlavatý (Traunsteinera globosa), vstavač mužský (Orchis mascula), päťprstnica obyčajná (Gymnadenia conopsea), vemenník zelenkastý (Platanthera chlorantha), kruštík močiarny (Epipactis palustris) a mečík škridlicovitý (Gladiolus imbricatus).

V čase kosenia skrášľoval lúčku svojimi žltými kvetmi starček tôňomilný (Senecio umbrosus), ktorého vysoké rastlinky boli obkosené a ponechané na ploche, aby naďalej robili radosť hmyzu. Pomyselný dozor nad všetkými kvitnúcimi vzácnosťami a prebiehajúcimi manažmentovými opatreniami mala modlivka zelená (Mantis religiosa), ktorá si nás všimla hneď, ako sme ráno prišli.

Manažmentové opatrenia sú pokračovaním ľudskej činnosti, vďaka ktorej v minulosti vznikli lúky a pasienky. Tradičné obhospodarovanie lúk a pasienkov, keď každý hospodár ručne pokosil svoju lúčku, potom vyrobené seno odviezol a v udržiavaní pasienkov mu pomáhali len domáce zvieratá, je už na mnohých miestach minulosťou. Preto sa dnes snažíme zachovať tieto lúčne a mokraďové spoločenstvá kosením a odstraňovaním pokosenej biomasy z plochy.

Informácie a fotografie: Mgr. Janka Smatanová